top of page
01

O FILMIE

Za pomocą obrazów, narracji, dźwięków i muzyki chcemy zabrać widza w sentymentalną, emocjonalną podróż.

 

Film przyrodniczo dokumentalny „Szepty Lasu” to ekscytująca podróż w dziewicze zakątki magicznego świata pełnego tajemnic skrywanych w korze wiekowych drzew, miękkości wilgotnego mchu, szemrzącym, chłodnym strumieniu, czy pomrukach dzikich zwierząt. To opowieść widziana oczami wyjątkowych mieszkańców unikalnego prastarego lasu – niedźwiedzia, rysia i wilka, których losy splatają się na górskim szlaku. Poznamy ich w sytuacjach  stawiania czoła codziennymi trudnościom związanym z przetrwaniem i wychowaniem młodych, podporządkowanym cykliczności pór roku. Głosem Krystyny Czubówny opowiedzą nam swoje niesamowite, pełne emocji historie na tle przepięknego, obfitującego w różnorodne gatunki flory i fauny miejsca – pradawnego, baśniowego, gęstego Lasu.

Wyobraź sobie piękną, tętniącą życiem krainę, w której bujna roślinność wybucha feerią odcieni zieleni każdej wiosny, jaskrawiąc się aż do jesieni. Przestrzeń, na której niezliczona ilość gatunków zwierząt, w tym ptaków i owadów, znalazła swoje bezpieczne miejsce. Swój dom. Wyobraź sobie miękkość futer, odurzający zapach wilgotnej łąki i mchu, trzepot pierzastych skrzydeł, melodyjne bzyczenie, miłosne pieśni podczas godów, radosny świergot, trel i szczebiot. I gwiżdżący wiatr zaplątany w źdźbła szumiących traw ogrzanych słońcem. Wyobraź sobie Życie.

 

Podczas realizacji zdjęć staramy się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności naszych rodzimych terenów Małopolski. Zamykamy w kadrach rdzennych mieszkańców lasu, którzy nie mają prawa głosu i nie mogą obronić swego domu. Tworzymy pamiątkę dla przyszłych pokoleń, jak również wspomnienie dla znających i odwiedzających te urokliwe i pełne rozmaitych gatunków flory i fauny miejsca.

the film
The facts
02

FAKTY

Życie to ciągła walka z czasem...

Od samego początku, odkąd tylko zaczęliśmy rozmawiać o filmie wiedzieliśmy, że przedsięwzięcie będzie ogromne i trudne. To nas jednak nie zniechęciło i trwamy przy swoim do tej pory. Każdy rok realizacji zapewne będzie odkrywał nowe tajemnice Babiogórskich Lasów. Ich flora i fauna z każdą, kolejną porą roku będzie inna, a każdy dzień spędzony w terenie zaowocuje nowymi kadrami i nowym spojrzeniem, czasem nawet na te same miejsca.

W ciągu pięciu lat będziemy musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami, jakie rodzi realizacja ujęć z udziałem natury i jej mieszkańców. Przede wszystkim musimy poświęcić ogromną ilości czasu. Setki godzin spędzić na przygotowaniu i poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na dane kadry. Nie mając żadnej biblioteki dźwięków, każdy musimy nagrać osobno. Dużo czasu zabierze nam również gromadzenie odpowiedniego sprzętu, który zagwarantuje nam możliwie najlepsze kadry a i nie sprawi trudności w różnych warunkach klimatycznych. Cały materiał, filmowy zarejestrowany zostanie w formacie RAW, dzięki temu zabiegowi, jego edycja  będzie pracochłonna ale wpłynie na doskonałe odwzorowanie klimatu i barw.

03

MISJA

Nasze jest piękne - Polska rodzima przyroda

Kultura oglądania filmów zagranicznych na ekranach Polskich kin jest duża. Widzowie mają ogrom tytułów, które corocznie pojawiają się dominując repertuary kinowe formami filmów fabularnych, sensacyjnych animowanych i innych. Za granicami naszego Kraju (Czechy, Słowacja, Francja, Niemcy i wiele innych) oprócz repertuaru w/w gatunków filmu mają możliwość obejrzenia swoich rodzimych produkcji filmów dokumentalno-przyrodniczych. Zauważyliśmy, że spośród wszystkich wizualnych form przekazu jakie kino Polskie jest w stanie widzowi zaoferować, brakuje filmów z gatunku dokumentalno-przyrodniczego. Brakuje narzędzia wizualnego, dopasowanego do najmłodszego widza, które było by przygotowane tak by sformułowania w nim zawarte były zrozumiałe i stanowiły kapsułę wiedzy. Przygotowania takiego filmu, to idealne narzędzie do wszczepiania od najmłodszych lat świadomości proekologicznej jednocześnie podnosząc poziom wiedzy widza. 

The mission
bottom of page